DLP TV hacka - hur du återställer ditt Samsung DLP TV Lamp Hours Setting!

av Max den Fredag, 4 juli, 2008

Nåväl, i dag köpte min 42 "Samsung DLP TV jag 2005 bröt ner på mig. Det enda jag fick från TV var en lampa lysdiod går på och av.

Så jag tänkte att det var dags för lampan att växlas ut för en ny.

Innan du gör det, sprang jag in i detta blogginlägg om hur man återställer lampa timme inställningen på Samsung DLP TV.

När jag återställd lampan timme, började min TV arbeta igen! Yey, jag antar att tillverkaren Samsung, sätta en timme gräns på lampan så att du byta lampan men hey, varför byta ut det tills det är verkligen trasig?

Här är de enkla instruktionerna om hur du återställer den inställningen lampa timme och gör din DLP TV lampan håller längre:

Mute + 1 + 8 + 2 + Power.

Din TV-apparat ska nu säga "Loading Factory".

Bläddra ner till "Option" tryck sedan Enter (eller höger markörknappen).

via fixyourdlp

Betygsätta

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Laddar ...



Site Sponsorer
Tokyoflash



Relaterade nyheter och resurser

  • Goddag yxskaft
    Så om TV: n inte fungerade, var hur man kunde se på skärmen för att återställa lampa? Det är obegripligt för mig.

    Min TV upphörde även arbeta, eftersom glödlampan sprängdes. Jag bytte lampan och fick då möjlighet att se skärmen. Då jag använde din spets ovanför nollställa räknaren för glödlampan. Mute + 1 + 8 + 2 + Power. Men, räknaren stop the TV från att arbeta och jag kunde inte ha kommit åt den tekniska skärmen utan att lampan fungerar.
  • max
    Ja, du byta din TV lampa först förstås.
  • ED
    Min lampa var knäckt - andra ersättning i 18 månader och efter byte av glödlampa arbetade en gång, första test, och då är det inte inte skulle komma igen bara den blinkande timer ljus och en konstant fläkt cykel på och stänga ---- Ballast?
  • Jag har en HLN507w köpt i slutet av 2002. Original lampa blåste Jan 21,2009. 10.763 timmar.
  • Kirkwood
    Mine fungerade inte heller. Genom att inte arbeta jag menar det var att stänga av sig själv hela tiden men jag kunde få till inställningarna. Efter att jag återställa det som om de talade om ovan, det fungerade bra. I Still Got the glödlampan ur garantin tanken. Haha. Screw Circuit City.
blogg kommentarer drivs av Disqus
Om du gillar det här inlägget så kan du prenumerera på min feed RSS.

Du kan även prenumerera via e-post genom att fylla i ditt namn och e-post nedan:

Namn: Email:


Fick ett nytt hack, DIY, howto, eller gadget? Tipsa oss här.

Försök Goohack att hitta en ny Hack:


Featured Sites From Zedomax Blog Network