Wii DIY Hack - Palontorjunta Wiimote Robot
Klikkaa tästä nähdäksesi koko näytön tilassa
Cool, voit tehdä itsellesi Palontorjunta Wiimote Robot tänä viikonloppuna!
Se on IR-anturit, jotka voivat tunnistaa kynttilän ja Bluetooth transciever viestiä takaisin isäntätietokoneeseen. Käytän boebot kuin Robottiaseman, Arduino, Wiimote ja Linux-tietokone.
Wiimote käyttää sen IR-anturin löytää kynttilän. Se välittää anturin lukemat takaisin vastaanottavan tietokoneeseen Bluetooth (ks. minun aiemmin postitse lisätietoja). AC-ohjelma käynnissä isäntätietokoneeseen lukee anturin tiedot ja lähettää komennot takaisin yli Bluetooth Wiimote. Wiimote releet nämä komennot Arduino hallituksen aikana Wiimote: n laajentuminen satamaan. Laajeneminen satamat käyttää I2C protokolla. Arduino jälkeen valvonta Servot (boebot käyttää servot muunnettu jatkuva kierto) ja tuuletin. Fan ohjataan ULN8023 siru.
Tämä palontorjunta robotti on vielä varsin epätäydellisiä. Se ei ole määrä antureita että olisi tarpeen vakavasti kilpailla. Se on lähinnä proof of concept, että Wiimote voidaan käyttää palontorjuntaan robotti. Se pohjimmiltaan vain kiertää, kunnes se näkee kynttilän, sitten käynnistyy puhallin ja liikkuu kohti kynttilän. Wiimote tuntuu menettää liekki, kun se saa kuluessa 4 tuumaa. Ehkä kynttilä on liikaa antureiden tai ehkä se vain huono ohjelma omasta puolestani.









